DENİZ LİMANLARI

Limanlar en istikrarlı ve en hızlı büyüyen lojistik tesisler olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Dünyanın en büyük limanlarını daha ayrıntılı olarak :

Sıralamada ilk sırada, aynı adı taşıyan Çin metropolünün yakınında bulunan Şanghay limanı yer alıyor. Dünya çapında 200 ülke ve bölgede 500 liman ile ticari bağlantılara sahiptir. Şanghay’ın toplam dış ticaret cirosunun neredeyse %99’u deniz yoluyla gerçekleştiriliyor.

İkinci sırada Singapur limanı yer alıyor. Kargo cirosu açısından 2005 yılına kadar ilk sırada yer aldı, ancak Şanghay limanı tarafından geçildi. Liman, 123 ülkede ve altı kıtada 600’den fazla limana bağlı.

Üçüncü pozisyon yine Çin limanı tarafından işgal edildi. Burası Shenzhen – dünyanın önde gelen tüketici elektroniği ve gadget üreticilerinin ihracat merkezi. Deniz taşımacılığının gelişmesi için umutları gören yetkililer, malların sınır denetimi prosedürünü basitleştirerek, onu serbest ticaret limanına yeniden yönlendirmeyi planlıyorlar. Çin’de tabi ki diktatörlük ve disiplin var ama iş para olunca oldukça liberaller.

Dördüncü sırada, anakara Çin’in en işlek limanı – Zhejiang eyaletindeki Ningbo limanı yer alıyor. 2012’den beri sadece Asya’nın değil, dünyanın en işlek limanı olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda dünyanın kargo limanları sıralamasında da ilk sırada yer alıyor – 2015 yılında 88896 milyon ton kargo Ningbo üzerinden taşındı.

Güney Kore’nin Yong Adası’nda bulunan Busan limanı, Çin hegemonyasını biraz sulandırıyor. Liman anakaraya bir asma köprü ile bağlıdır.

Novorossiysk Ticari Deniz Limanı, kargo cirosu açısından Rus stevedore pazarında liderdir. 2011 yılında Rusya’daki toplam navlun cirosunun %21’ini oluşturdu. 2017 yılında limanda toplam 15.627 metre uzunluğunda 89 rıhtım bulunuyordu. NCSP grubu, Rusya’nın en büyük üç limanını içerir – Karadeniz’deki Novorossiysk limanı, Baltık Denizi’ndeki Primorsk limanı ve Kaliningrad bölgesindeki Baltiysk limanı.

Mersin Limanı: 21 tane rıhtımı bulunan Mersin limanında büyüklüğüne göre aynı anda 30’a yakın gemiye yükleme- boşaltma hizmeti verilmektedir. Yıllık ortalama 15 milyon ton yük taşıması yapılmaktadır.

Marmara Bölgesi sınırları içerisindeki Tekirdağ, hem bölgenin hem de ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. 2014 yılında Tekirdağ’da yapılan konteyner limanı ise Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olmuştur. 1200 kişiye istihdam sağlayan limanda doğal enerji kaynakları kullanılıyor. Güneş panellerinin aktif olarak kullanıldığı konteyner limanı, bölgedeki gemi trafiğini de büyük oranda azaltmıştır.

Türkiye’de toplam 27 konteyner limanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Bunların büyük çoğunluğu İstanbul ve İzmir gibi ticaret ağı geniş büyük kentlerde bulunuyor.

Mersin Limanı, Türkiye’nin en büyük ihracat limanlarından ilkini oluşturuyor. Karadeniz’de bulunan limanlar ise özellikle Asya ülkeleri ile yapılan ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Samsun, İzmir ve Aliağa limanları da uluslararası ticarette kullanılan diğer limanlardır.

Taşıma hizmetleri satın almak zor ve zaman alıcı bir süreçtir. Yetkili bir lojistikçi, yüksek hizmet seviyesi ve uygun fiyat etiketi ile bir nakliye firmasının nasıl seçileceğini bilmelidir. Ancak bu süreçte birçok tuzak vardır ve hatalardan ders almak, tedarikçi firma için önemli kayıplara neden olabilir.

Bu yazıda, bir nakliye firmasının nasıl seçileceği ve etkinliğinin nasıl değerlendirileceği konusunda beş faydalı ipucu vereceğiz.

İpucu 1: Nereden başlamalı?

Bir nakliye firması seçmeden önce hangi görevleri çözeceğini belirlemelisiniz. Bu aşamanın ana görevi, nakliye şirketlerinin sayısı ile bütçe hacmi arasında bir orta yol bulmaktır. Başka bir deyişle, yeterli bir taşıyıcı havuzu oluşturun ve çok fazla para harcamayın.

Üç temel soruyu yanıtlayarak stratejinizi oluşturun:

 • ne tür ulaşım kullanacaksınız;
 • kaç nakliye şirketi ile çalışmak istiyorsunuz (öngörülemeyen bir durumda her bir nakliye şirketi için bir yedek bulmanız gerektiğini lütfen unutmayın);
 • lojistik bütçesi nedir?

Lütfen bu parametrelerin zaman içinde değişebileceğini unutmayın.

Görev setine bağlı olarak, geniş tabanlı bir nakliye şirketi ile iletişime geçmeniz veya daha niş bir çözüm aramanız gerekip gerekmediği netleşecektir: örneğin, sıcaklık koşullarına veya şirketlere sıkı sıkıya bağlı kalarak küçük hacimli malların nakliyesi için bir yüklenici grupaj kargo ile çalışan.

Taşıma şirketlerinin iki kategoriye ayrıldığını belirtmekte fayda var: taşıyıcılar ve nakliyeciler.

 • Taşıyıcılar, kendi kaynaklarını kullanarak emrin gerçek uygulayıcılarıdır. Çoğu zaman, müşterilere daha düşük fiyatlar sunarlar, ancak esas olarak bu tür şirketler dar profilli nakliye türleriyle uğraşırlar. Şirket çok küçükse, genellikle yüksek düzeyde hizmet sağlayamazlar.
 • Nakliyeciler, taşıyıcıları taşeron olarak kiralayan şirketlerdir. Bu seçenek genellikle daha pahalıdır, ancak esnektir ve daha yüksek bir hizmet vaat eder, kamyon taşımacılığında yeterli deneyimi olmayan küçük şirketler için uygundur. Aynı zamanda, tedarik zincirinde ek bir bağlantı ortaya çıktığı için nakliyeciler ile nakliyeyi yönetmek daha zordur. Bu nedenle, nakliyeci kendi alanında profesyonel değilse, bu sorunlara yol açabilir.

Kiminle çalışılacağı bireysel bir sorudur. Şirketinizin profiline bağlı olarak hem büyük taşıyıcılara hem de büyük nakliyecilere dikkat edin,

İpucu 2: Hangi ihaleler var?

Bazen tedarik şirketlerinin temsilcileri, meslektaşlarının tavsiyesi üzerine veya lojistikle ilgili çeşitli etkinliklerde uygun bir taşıyıcı bulur: seminerler, konferanslar, forumlar, sergiler vb. Ancak, en yaygın yol ihale ilanıdır.

İhale, bir nakliye şirketi seçmenin ana yoludur. Sipariş veren şirketin pazarda hangi pozisyonda olduğunu anlamanıza, şirketleri hizmet düzeyine göre karşılaştırmanıza ve başlangıçta tedarikçiler tarafından sunulan nakliye ücretlerini düşürmenize olanak tanır.

Büyük hacimli trafik ve büyük bütçelerle ihale yapmak en iyisidir. Sıklık, şirketin büyüklüğüne ve iş türüne göre değişir, ancak ortalama yılda bir veya iki yıldır.

Boyuta göre, teklifler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • karmaşık bir proje için ihale: örneğin, yapım aşamasında olan bir tesis. Proje kapsamında gabari dışı eşyaların taşınması planlanmaktadır. Şirket, projedeki tüm girdileri bilir
 • belirli bir düzenli trafik hacmi için ihale. Bu durumda, şirket herhangi bir girdi bilmiyor olabilir (örneğin, ulaşım yönleri), görevi belirli bir süre (örneğin bir yıl) için uygun bir oranda hizmet verebilecek bir nakliye şirketi seçmektir. ;
 • tek seferlik ulaşım için mini ihale.

Ayrıca ihale açık veya kapalı olabilir. Teklife yanıt veren tüm nakliye şirketleri açık ihaleye katılıyor. Kapalı bir ihale için müşteri katılımcıları kendisi seçer.

İpucu 3: İhaleye Nasıl Hazırlanılır?

Her şeyden önce, tedarikçi için geçerli olacak tüm şartları içeren bir sözleşme yapın. Herhangi bir büyük şirketin, nakliye şirketleriyle çalıştıkları bir sözleşme şablonu vardır. Yüklenicilerin kendilerini nakliye sorumluluğundan kurtarmak veya sözleşmenin kendi ifadelerini empoze etmek için şartlara itiraz etmelerine hazırlıklı olun.

Sözleşmenin şartlarını tartışırken, temele – belirli bir süre için daha önce gerçekleştirilen gönderilere ilişkin bir dizi veriye (çoğunlukla bu geçen yıl) güvenin. En çok ihtiyaç duyulan veriler arasında:

 • araç türleri;
 • sevkiyat tarihi;
 • gönderi sayısı;
 • gönderi hacmi (örneğin paletlerde);
 • talimatlar;
 • maliyetler.

Bir proje veya belirli bir hacim için bir ihaleden bahsediyorsak, hacimle ilgili verileri (ancak fiyat verileri olmadan) içeren bir temel, nakliye şirketinin neye güvenmeye değer olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

İhale atamaları sözleşmeye eklenir. Karmaşık bir yasal dil kullanan bir sözleşmeden farklı olarak, yükleniciye işbirliği şartlarını daha kısa ve net bir şekilde açıklamak için ihale ataması gereklidir.

Ardından bir puan kartı oluşturun. Teklif verenleri birbirleriyle karşılaştırmak ve sonuçta kazananı belirlemek kullanışlı olacaktır. Hizmetlerin maliyetine ek olarak, nakliye şirketlerini aşağıdaki kriterlere göre karşılaştırmanızı öneririz:

 • deneyim ve kaynaklar: Taşıyıcının şirketin ürettiği mallarla zaten çalıştığından ve ayrıca gerekli hacimde bir filoya sahip olduğundan ve nitelikli sürücülerle çalıştığından emin olun;
 • esneklik ve güvenilirlik: taşıyıcılar genellikle müşteriye uyum sağlamak zorundadır (özellikle büyük bir sözleşme söz konusu olduğunda). Örneğin, asgari değişikliklerle bir anlaşmayı kabul edin veya ek olarak çalışanları eğitin;
 • bilgi entegrasyonu ve şeffaflık: nakliye şirketinin elektronik belge yönetimi kullanıp kullanmadığını ve yükleniciyi şirketin ERP sistemine entegre etmenin ne kadar kolay olduğunu kontrol edin. Nakliye şirketinin, nakliyenin tüm aşamalarında kargoyu takip etme kabiliyetinin kontrol edilmesi özellikle önemlidir; tedarikçi, müşterinin sistemiyle bütünleşmeye ve para alınana kadar ona yatırım yapmaya hazır mı;
 • Kullanılabilirlik: Sevkiyatla ilgili herhangi bir sorununuz veya sorunuz varsa, nakliye şirketinin bir temsilcisiyle iletişim kurmanın ne kadar kolay olduğunu kontrol edin;
 • ek hizmetler: bazı taşıyıcılar sadece nakliye ile değil, aynı zamanda malların paketlenmesi, yüklenmesi ve boşaltılması ile de uğraşmaktadır. Birçok şirket için bu büyük bir artı.

Ücretsiz şablonumuzu da kullanabilirsiniz. Posta ile almak için aşağıdaki formu doldurun.

İpucu 4: Nasıl ihale edilir

İhale, özel bir çevrimiçi platformda gerçekleştirilebilir veya teklif sahiplerine bir tablo şeklinde gönderilebilir. İlk durumda, nakliye şirketleri rakiplerin tekliflerini gördüğü ve müşterinin ilgisini çekmek için fiyatı düşürebildiği için müşteri daha uygun teklifler alır.

Bu yaklaşımları birleştirmek en iyisidir:

 • çevrimiçi platformda bir ihale teklifi yayınlayın ve her yön için birkaç tedarikçinin bir listesini seçin;
 • en uygun müteahhitlerden oluşan bir havuz seçin ve ardından en uygun teslimat fiyatını elde etmek için başvuru sırasında bir mini ihale yapın;

İhale sonuçlarına göre şirket, tüm taşıyıcıları bir anda değiştirmez, hizmet seviyesinin düşmesini önlemek için eskilerini yavaş yavaş geri çeker ve yenilerini çeker.

Potansiyel yüklenicilere bir ihale teklifi gönderdikten sonra, katılımcıların soru sorabileceği bir bilgilendirme konferansı düzenlemenizi öneririz. Bu şekilde yanlış anlamaları ve fatura hatalarını önleyebilirsiniz.

Yani, nihai ihale planı şöyle görünüyor:

 • ihale duyurusu yapıyoruz, görevi çevrimiçi platformda yayınlıyoruz;
 • Bilgilendirme oturumlarında taşıyıcılardan gelen soruları yanıtlıyoruz;
 • bir ihale açıyoruz;
 • tedarikçilerin tekliflerini analiz ediyoruz: eğer birisi çok uygunsuzsa (örneğin, fiyatlar rakiplerden belirgin şekilde düşükse), nakliye şirketinin girdiyi ne kadar doğru anladığını dikkatlice açıklıyoruz;
 • ek kontrol aşamalarının gerekli olup olmadığını belirleriz: değerlendirme tablosunu kullanarak isteklileri karşılaştırabilir veya taşıyıcıların size ne kadar dürüst olduğunu kontrol etmek için ek bir denetim gerçekleştirebilirsiniz (örneğin, bir araç filosu araç lisansı talep edebilir veya yerinde denetim gerçekleştirebilirsiniz) );
 • ihale sonuçlarını duyurmak;
 • ihale sonuçlarına göre en uygun nakliye şirketini belirli bir yöne yönlendiriyoruz. Eğer birden fazla varsa, her sevkiyat için online ihale yapıyoruz veya tedarikçilere belirli oranlarda teklif dağıtıyoruz.
 • sözleşmeler imzalar ve bir devir süresi için pazarlık yaparız (paralel kalite kontrol ile yeni tedarikçilere geçiş)

İhale için ideal zaman Ocak ayıdır. Yılın başında, çoğu nakliye şirketi, pazardaki göreceli durgunluk nedeniyle fiyatları şişirmiyor. İhale sonuçlarına göre müşteri, yıl sonuna kadar tarifeleri dondurmak ve tasarruf etmek için yüklenici ile anlaşabilir.

Çevrimiçi bir platformda ihale yapıyorsanız, açık artırmanın kapanışını saat 18:00’de planlamanızı öneririz. En şiddetli sözleşme savaşı, ticaretin kapanmasından birkaç saat önce başlar ve kapanış anında tedarikçilerden biri işte değilse, oranı düşürmek için son adımları kaçırabilirsiniz.

İpucu 5: Bir nakliye şirketinin verimliliği nasıl değerlendirilir?

Bir şirketin bir ihale sonucunda taşıyıcıların bileşimini tamamen değiştirmesi son derece nadirdir. Çoğu zaman, etkinliklerini ve nakliye lojistiğinin KPI’ları üzerindeki etkilerini izleyerek yavaş yavaş yeni nakliye şirketlerine geçmeye değer.

Farklı dönemlerde ulaşım maliyetlerini karşılaştırırken girdilerin değişip değişmediğini (örneğin, oranlar veya tarife mantığı) hesaba katmanız gerekir. Farklı yönler için modelleme yapmanız gerekir.

Modelleme bir temele dayanmaktadır. İhaleye katılan nakliye şirketlerinin size sunduğu koşulları bununla karşılaştırın. Önümüzdeki dönem için bütçelemeniz gereken enflasyonist bileşen hakkında bilgi alacaksınız.

Bu yaklaşım, bütçeyi çeşitli alanlarda daha ayrıntılı olarak hesaplamanıza olanak tanır. Örneğin, yeni bir müteahhit ile Moskova’dan Novosibirsk’e ulaşımın fiyatı birkaç kez artacak, ancak aynı zamanda mallar nadiren bu yönde gönderilecekse, bunun bütçe üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

Yüksek kaliteli bir TMS kullanarak göstergeleri izlemek uygundur – özellikle sistem verileri bulutta saklarsa ve tedarik zincirindeki tüm katılımcılara bunlara erişim sağlamayı mümkün kılarsa. Yerli gelişmeler arasında, bu tür işlevsellik, özellikle Artlogic tarafından sunulmaktadır.

Bir nakliye şirketi seçmek için hangi taktikleri kullanıyorsunuz? Yeni bir şey keşfettiyseniz, bu makaledeki yorumlarda veya iş arkadaşlarınızla faydalı ipuçlarını paylaşın.

Her hafta modern lojistik ve tedarik zinciri yönetimi hakkında faydalı materyaller almak için blog güncellemelerimize abone olmanızı da öneririz.

TAŞIMA LOJİSTİK GÖREVLERİ

Taşıma lojistiğinin ana görevlerini, işlevlerini belirlemek için, işletme ve bir bütün olarak ekonomi için malzeme ve teknik tedarik uygulama alanını belirlemek gerekir. İşletmelerin tedariki, malların üretimi ve bitmiş ürünlerin dağıtımı, nakliye lojistiğinin üç ana alanıdır.

LOJİSTİK SÜREÇLER

Lojistik süreçlerinin özellikleri, bu endüstrinin iki tür kargo koşulu içermesidir – hareket halinde ve dinlenme durumunda veya geçici tedarikte olma. Her bir özel durumda nakliye lojistiği kavramı ve görevleri doğrudan buna bağlıdır.

Nakliye lojistiği alanı, nakliye süreçleriyle ilişkili malzeme akış yönetimini içerir. Lojistik, bu taşımaların organizasyonu ile ilgilenir.

TAŞIMACILIK LOJİSTİĞİNİN SORUNUN ÖZÜ VE FONKSİYONLARI SONUÇLANDIRILMIŞTIR:

 • ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında;
 • farklı ulaşım türleri kullanılarak taşınmaya yönelik planlama süreçlerinde;
 • birleşik bir sistem oluşturmak için depo çalışanları ile yakın işbirliği içinde;
 • kaynakları, ulaşım türünü ve seçilen aracın özelliklerini dikkate alarak en uygun ulaşım seçeneğini seçerken;
 • mevcut teslimat yollarının oluşturulması ve optimizasyonunda;
 • kargonun taşınmasını veya refakatini gerçekleştirecek bir nakliyeci veya taşıyıcı seçiminde.

TAŞIMACILIK LOJİSTİĞİNİN GÖREV VE FONKSİYONLARININ TEMEL EKONOMİK ÖZÜ:

 • maksimum araç kapasitesi ile kullanımda;
 • en az aksama süresine sahip nakliye süreçlerinin organizasyonunda;
 • sevkiyatın kimliğinin ve siparişin hacminin sağlanmasında, malların zamanında taşınmasında, malların depolanmasında ve nakliyeye hazırlık süreçlerinin sağlanmasında;
 • standart ambalaj seçiminde;
 • malların tahsisi ile belirli kanallardaki navlun akışlarının optimizasyonunda;
 • birleşik bir nakliye ve üretim desteği sistemi kullanarak siparişlerin zamanında teslimi.

NAKLİYE LOJİSTİĞİNİN AMAÇ VE İLKELERİ

Taşıma lojistiğinin tüm görevleri ve ilkeleri, aşağıdakilere bağlı olarak alt bölümlere ayrılmıştır:

kargonun hareket ettiği yer. Böylece, harici lojistik tedarik ve dağıtım kanalları aracılığıyla sorunları çözer, dahili – üretim içinde nakliyeye yöneliktir. Bu taşıma türleri birbiriyle yakından ilişkilidir, tüm üretim sürecinin organizasyonu için her şeyi tek bir taşıma sisteminde birleştirmek önemlidir.

İşletmelerin bütçelerinde büyük meblağlar lojistik süreçlere ayrılmakta, lojistik süreçlerin sağlanmasındaki maliyetler toplam maliyetlerin %50’sine ulaşmaktadır.

Ayrıca taşıma lojistiğinin amaçları, amaçları ve işlevleri kullanılan taşımaya göre belirlenir.

Taşıma seçimi aşağıdakilerden etkilenir:

 • malların gönderildiği teslimat süresi ve aralıkları;
 • teslimat programının güvenilirliği ve şirketin farklı mal türlerini taşıma yeteneği;
 • belirtilen alana kargo teslimatının uygunluğu ve hizmetlerin fiyatı.

Bu nedenle bir nakliye şirketi seçerken, belirlenen programın ve teslimat süresinin güvenilirliğine daha fazla dikkat edilir. Ciddi bir şirkette, taşıma lojistiği kavramının ne olduğunu, hareketin her aşamasında görevin özünü açıkça bilirler. Nitelikli lojistikçiler ve nakliyeciler nakliye maliyetini dikkate alır ve belirli bir planın uygulanmasının etkinliğini hesaplamak için teknik ve ekonomik hesaplama yöntemi kullanılır.

TOP